Royal Canin
Royal Canin Fit and Active Dry Cat Food
🐈 CatDry3 lb
$23.99$17.63/kg
Organic & health score
53/100
Fair
0 · PoorExcellent · 100
Worth a closer look
1 ingredient in this product is debated. None of this is a verdict on safety - it's what to ask your vet about.
Corn gluten meal
Frequently used to inflate the protein percentage without adding meat. It's low in some amino acids pets need, so it's a poor substitute for animal protein.
What's actually in it
Tap any ingredient for a plain-English explanation. Highlighted ones are worth a closer look.
Owner reviews
★★★★★4.01 review1 of 1 said their pet ate it happily
- Aug 24, 2026
Nina D.
★★★★★Boring in the best way
Not exciting, not cheap, completely consistent. Two cats, no complaints from either, three years running.
Pet ate it happily
Better-scoring alternatives
Same pet, same format, higher score.

Castor & Pollux ORGANIX Grain-Free Organic Chicken Recipe Dry Cat Food
Castor & Pollux
Dry · 10 lb bag
90
Great
$35.99$7.93/kg
OrganicGrain free
Wellness CORE Grain-Free Original Dry Cat Food - Turkey & Chicken
Wellness
Dry · 11 lb
86
Great
$22.84$4.58/kg
Grain freeNo artificial

Wellness CORE Grain-Free Indoor Chicken & Turkey Dry Cat Food
Wellness CORE
Dry · 11 lb bag
86
Great
$39.99$8.01/kg
Grain freeNo artificial

