Purina Pro Plan
Purina Pro Plan Puppy Chicken and Rice Formula
๐ DogDry18 lbs
$54.99$6.73/kg
Buy on Amazon$19.98 โ
Paid link. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Price shown is the latest catalog snapshot.
No artificial
No dyes

Organic & health score
56/100
Fair
0 ยท PoorExcellent ยท 100
What's actually in it
Tap any ingredient for a plain-English explanation. Highlighted ones are worth a closer look.
Where to buy
| Listing | Price | Per unit | Rating | |
|---|---|---|---|---|
| Purina Pro Plan Sport Performance 30/20 Chicken and Rice Formula High Protein Dog Food - 6 lb. BagPrimeExtra 35% off when you subscribeFree deliveryLowest | $19.98 | $3.33/Pound | โ 4.7 (84) | View โ |
| Purina Pro Plan High Protein Small Breed Puppy Food DHA Chicken & Rice Formula - 6 lb. BagPrimeExtra 35% off when you subscribeFree delivery | $19.98 | $3.33/Pound | โ 4.7 (4) | View โ |
Prices are a snapshot from the dataset, not live. Check the retailer before buying. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.
Owner reviews
No reviews yet. If you've fed this, others would find your experience useful.
Better-scoring alternatives
Same pet, same format, higher score.

Nutro Ultra Adult Dry Dog Food with Trio of Proteins from Chicken, Lamb and Salmon
Nutro
Dry ยท 30 lb
83
Very good
$49.99$3.67/kgโ
4.6
No artificialNo dyes

Blue Buffalo Wilderness High-Protein Duck with Wholesome Grains Dry Dog Food
Blue Buffalo
Dry ยท 24 lb
82
Very good
$54.99$5.05/kgโ
4.7
High proteinNo artificial

Wellness Complete Health Chicken & Oatmeal Recipe Dry Dog Food
Wellness
Dry ยท 26 lb
82
Very good
$59.99$5.09/kgโ
4.6
No artificialNo dyes

