Merrick
Merrick Real Texas Beef & Sweet Potato Grain-Free Dry Dog Food
π DogDry4, 10, 22, and 30 lb bags
$34.00$2.50/kg
Buy on Amazon$25.98 β
Paid link. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Price shown is the latest catalog snapshot.

Organic & health score
78/100
Very good
0 Β· PoorExcellent Β· 100
What's actually in it
Tap any ingredient for a plain-English explanation. Highlighted ones are worth a closer look.
Where to buy
| Listing | Price | Per unit | Rating | |
|---|---|---|---|---|
| Merrick Lilβ Plates Premium Grain Free Dry Dog Food For Small Dogs, Real Texas Beef And Sweet Potato Kibble - 4.0 lb. BagPrimeCoupon price $19.48 $19 . 48Free delivery | $25.98 | $6.50/Pound | β 4.6 (22) | View β |
Prices are a snapshot from the dataset, not live. Check the retailer before buying. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.
Owner reviews
No reviews yet. If you've fed this, others would find your experience useful.
Better-scoring alternatives
Same pet, same format, higher score.

Fromm Four Star Grain Free Beef Frittata Veg Dry Dog Food
Fromm
Dry Β· 4 lb / 12 lb / 26 lb
86
Great
$17.99β
4.7
Grain freeNo artificial
Merrick Grain Free Real Beef, Bison & Sweet Potato Recipe Dry Dog Food
Merrick
Dry Β· 4 lb / 10 lb / 22 lb / 25 lb
88
Great
$57.98β
4.6
OrganicGrain free

Wellness CORE Natural Grain Free Original Turkey & Chicken Dry Dog Food
Wellness
Dry Β· 24 lb
86
Great
$77.99$7.16/kg
Grain freeNo artificial

