Iams
IAMS Proactive Health Healthy Senior Dry Cat Food - Chicken
๐ CatDry3.5 lb
$9.88$6.22/kg
Organic & health score
56/100
Fair
0 ยท PoorExcellent ยท 100
Worth a closer look
1 ingredient in this product is debated. None of this is a verdict on safety - it's what to ask your vet about.
Chicken by-product meal
Nutritionally it can be fine (organs are nutrient-dense), but the exact mix isn't disclosed and varies batch to batch, so quality is unpredictable.
What's actually in it
Tap any ingredient for a plain-English explanation. Highlighted ones are worth a closer look.
Owner reviews
No reviews yet. If you've fed this, others would find your experience useful.
Better-scoring alternatives
Same pet, same format, higher score.
Wellness CORE Grain-Free Original Dry Cat Food - Turkey & Chicken
Wellness
Dry ยท 11 lb
86
Great
$22.84$4.58/kg
Grain freeNo artificial

Castor & Pollux ORGANIX Grain-Free Organic Chicken Recipe Dry Cat Food
Castor & Pollux
Dry ยท 10 lb bag
90
Great
$35.99$7.93/kg
OrganicGrain free
Diamond Naturals Active Cat Chicken & Rice Dry Cat Food
Diamond Naturals
Dry ยท 18 lb
79
Very good
$33.99$4.16/kg
No artificialNo dyes

